rayshell rayshell
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

7 balloons cost $ 9.1 what is the unit rate?

Respuesta :

CmdrWinters
CmdrWinters CmdrWinters
  • 03-03-2016
To find the unit rate, you just need to divide the total cost of the amount of items purchased by the amount of items purchased.

If 7 balloons costs $9.10, then you just need to divide 9.1 by 7 to get the unit price.

9.1 / 7 = 1.3

If 7 balloons costs $9.10, then one balloon costs $1.30.
The unit rate for the balloons is $1.30.
Hope that helped =)
Answer Link

Otras preguntas

which movemnt lead to changes in how hinduism was practiced?
Tamar wants to select an integer that is closer to zero on the number line than -3 is. How many possible choices other than zero does she have?
Which of the following inequalites is false?
What enabled rome to create such a large empire
can someone help me with this
what can happen to soil if the hydrogen ion concentration increaes
michelle bought 70 pounds of cocoa powder for her bakery
which word best describes the wife? shy unsure caring forgetful
true or false Additional education is typically required to enter fields of law?
what is x and y math help