mirayahdooley08
mirayahdooley08 mirayahdooley08
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

A factory makes parts for toys in different quantities, as shown in the table. How much would 11 parts cost?

A factory makes parts for toys in different quantities as shown in the table How much would 11 parts cost class=

Respuesta :

computing
computing computing
  • 01-09-2018

Divide $0.90 by 2 to get the cost per part. You get $0.45.

To get the cost of 11 parts, multiply $0.45 by $11.

The answer is $4.95.

Answer Link

Otras preguntas

Emma's lunch cause $8 for a sandwich $7.25 for a pretzel and $5 for putting if she leaves a 20% tip what is the total cost for lunch
which expression is the best estimate for 6 1/2-4 2/3
What is the impact of our energy usage on the earth system ?
how did the supreme courts decision in brown v. board of education relate to its earlier decision in plessy v. ferguson
Copper(l) sulfide can react with oxygen to produce copper metal by the reaction cu2s + o2 => 2cu + so2. if 5.00 g of cu2s is used, then what is the theoretic
Did William Shakespeare have a great impact on history of the world?
One major development that was key to the second industrial revolution was the development of
Roundworms live wherever there is water. They have nostrils but no eyes. How are they able to move about in the water? A. They bend from side to side to mo
According to what you just learned about cause and effect, the “cause” was poor economic policies, and the “effect” was
Canada Olympic Park features sports training and entertainment facilities.The monster Zip line produces average speed of 120 kilometers per hour. A smaller line