ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following climate zones typically is not found in midlatitude regions? a. ice cap b. humid continental c. humid subtropical d. marine west coast
The electoral college has many weaknesses. Several reform plans have been suggested to strengthen these weaknesses. Which plan would use popular votes to decide
What is the height of a trapezoid with a area of 79.2 and bases 4.2 and 9
which of the following statements about communication is most accurate? a .expressing your enjoyment of hockey games reflects a basic attitude. b. attitudes cha
how and why do cells reproduce
The maximum oxygen intake level can only be measured using the multistage fitness test. a. True b. False
England claimed _______ in 1770. It established colonies in the region and gained more control over it than any other European empire.
The _______ wrote a petition to King George declaring Parliament couldn't pass laws on the colonists without representation by colonists.
Which of the following describes an effect of the war that Americans experienced on the home front? increased work opportunities, increased availability of goo
Ecosystems are in danger from all of the following except __________. a. increased thermal pollution b. decreased eutrophication c. increased air pollution d. o