sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

excerpt from woolly puff rescuse question 2 345
what is 13420, 17590 and 12860 rounded to 100
Mary has a coupon for $10 off video games. The table shows the relationship between the price of a video game in dollars (p) and the price Mary would actually p
The line has a slope of −3 and passes through point (4, 8). Find the missing coordinates of the points on a line (5, ...), (6, ...), (3, ...), (10, ...)
Draw the energy and sublevel diagram for Bismuth and provide the quantum numbers for the 7th, 12th, 31st, 79th, and 83rd.
pleaseeeee i have a exam tmrrrrrr
Rewrite these sentences using apostrophe: ( make any necessary changes ) • Nisha stayed at the house of her cousins.
Which statement best summarizes Nixon's reason for making this speech? A. He wanted to question the charges made against him. B. He wanted to do the "political
PLEASE HELPPPPP WILL GIVE BRAINLIEST!!
The line has a slope of 4 and passes through point (8,1) find the y intercept