Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

The Bengal rice famine was indirectly the result of this A) Drought B) Flood C) Fungus D) Insect infestation
Tony water 12 plants every plant got 2/9 gallons of water. How much water did he use it all
3x + 8 = 2 (6x-11) - 5x
Which number below is a possible solution to x < 10 ? 20, 5, 10
Which detail from the movie supports the opinion that Eleanor Roosevelt played a crucial role in her husband’s political career?
Which of the following best describe how the Spanish in Hernando DeSoto impacted the native Americans living in the south eastern region of North America
George Sand – Souvenirs de 1848. L'impôt est destiné à prendre un peu du trop de chacun pour donner beaucoup à tous. Ainsi, c'est peu que de payer le huitième d
-3x-9=15 what is the value of x
In which way did the trend represented in this graph result in economic growth during this time period?
what is the letter to the ancient egypt