kkeith121p6ujlt
kkeith121p6ujlt kkeith121p6ujlt
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

Anatoly graphed his store’s costs below. Which statement best describes the rate of change in anatomy’s graph?

Anatoly graphed his stores costs below Which statement best describes the rate of change in anatomys graph class=

Respuesta :

eudora eudora
  • 02-01-2019

Answer:

Ansswer: C. Anatoly's costs decrease by $50 for every unit sold

Step-by-step explanation:

In this graph Cost (in $100) has been plotted on Y axis and Units sold on X axis. It is evident from the graph that at zero sale per unit cost was $1600 which reduced down to $1400 when 4 units were sold.

Therefore from $1600 to $1400 cost was reduced by $200 and 4 units were sold.

So reduction in cost per unit will be = $200/4 = $ 50

which is the final answer.



Answer Link

Otras preguntas

Amy rents a storage room that is 15 feet long,5 feet wide, and 8 feet.What is the volume of the storage room?
If a square has an area of 81 square feet .what is the length of each side of the square
what do monet,renoir,morisot,and van gogh have in common?
Caitlin has 4 3/4 pounds of clay she uses 1 1/10 pounds to make a cup and another 2pounds to make a jar how many pounds are left write an equation
Find the student’s error in solving the following inequality. 2 < –3x –4 < 5 6 < –3x < 5 –2 > x > –5/3
what is 3/5 of 3 3/4
Explain one way that ethnic groups in the US and Canada are similar in one way that they are different
acceleration of gravity on jupiter
Find a substance that has a specific heat that is higher than liquid water and explain what it means.
Time is always calculated from which degree of longitude? A. 0 B. 60 C. 90 D. 180