bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

In chemical reactions, there is a conservation of(1) energy, volume and mass (2) energy, volume and charge (3) energy, charge and mass (4) energy, charge and vo
which statement about the value of the 5 in 775 and 89,507 is true?
What was the conflict with Paul revere ride?
Solve the polynomial equation x^3-27=0 by factoring. (with explanations of each step)
What was the lords and ladies entertainment?
Which of these people might have performed trephination in the Inca Empire? A. A farmer B. A lawyer C. A politician D. A doctor
What was the population of milan Italy in the 1400?
A 3-ohm resistor and a 6-ohm resistor are connected in parallel across a 9-volt battery. Which statement best compares the potential difference across each resi
The questions below refer to the selections "Stopping by Woods on a Snowy Evening" and “After Apple-Picking.” Two sounds the speaker describes in “Stopping by W
what group of colonist faced hostility as a result if their views regarding the declaration of independence