bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Which traits characterize a laissez-faire capitalist economic system
The slope of a line is 2. The y-intercept of the line is –6. Which statements accurately describe how to graph the function?
Solve for all values of x: 9/x + 9/x-2=12
The Mohs scale measures A. density of a mineral. B. a mineral’s hardness. C. the luster of a mineral. D. a mineral’s type of crystalline structure
Thc is the active ingredient in: a. cocaine. b. methamphetamines. c. heroin. d. marijuana.
Latly you have enn working on improving your skills .you are fast
How many months in 3 million years?
Drinking during pregnancy can cause ________. a. attention deficit disorder in child b. poor academic performance in child c. birth defects in child d. all
HELP ME SPANISH!! -Use the correct form of tener: 1.Ustedes no __________ hambre. Use the correct form of the verb ser or estar: 2.Yo __________ emocionada Use
2 a b a b simplify the expression in exponential notation.