michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

What is the product of and (6+5i) and (3-7i) ? -17-27i -17+27i 53+27i 53-27i
Simplify. 7x+3(x-2)-4x+8
Plz help me!!!! I will give brainliest 30 Points!!!!! Ps: if you can’t read it clearly it says; Complete this Punnett square. In this Punnett square, what is t
The 2011 chinese new year is the year of the rabbit. so many chinese consumers are purchasing bunnies as pets, thinking they will bring luck and prosperity to t
Connect East Africa's geographic proximity to the Indian Ocean to its historic development. How might the region have developed differently if it were in an inl
_______ bonding holds a methane molecule together. A. Valence B. Ionic C. Triple D. Covalent
“What types of friction occur between your bike tires and the ground when you ride over cement, through a puddle, and when you apply your brakes?” Help..?
At what point does the line represented by the equation 4x + 7y = -11 intersects a line which is parallel to the x-axis, and at a distance 5 units from the orig
Round 60.09 to the nearest whole number
How much protein in 3 tablespoons of mayonaise?