trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

You flip a quarter 12 times and got heads five times. What is the probability you will get heads on the 13th flip?
according to the law of reflection what is the relationship between the angle 9f incidence and the angle of reflection
meaning of overheated
What does the term perseverance mean as it is used in the passage? A) annoyance B) carelessness C) continuance D) indetermination
Hey, anyone want a challenge? well to bad, get a easy 20 points just to solve it!
what is 1.748 rounded to the nearest tenth
After the 15℅ sales tax the jeans were $11.50 how much was the jeans before the sales price
Why are metamorphic rocks formed by contact metamorphism usually not dense or resistant?
PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST!!! Jerry solved this equation: 3 ( x − 1 4 ) = 13 6 1. 3x − 3 4 = 13 6 2. 3x − 3 4 + 3 4 = 13 6 + 3 4
Solve A =1/2w(b+c) for c.