2973343
2973343 2973343
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $8 per pound and cashews cost $10 per pound. How does the equation change if Tamira has $60 to spend on a mixture of almonds and cashews? How many pounds of nuts can she buy if she buys only cashews? Only almonds? A mixture of both?


Respuesta :

EgyptianNerd
EgyptianNerd EgyptianNerd
  • 02-10-2019

Answer:

5 pounds of almonds

2 pounds of cashews

Answer Link

Otras preguntas

A confectionery company that uses only natural flavoring is approached by a company that produces artificial flavors. The artificial flavor producer presents a
What would be the correct sentence? nous / s'asseoir
Which of the following is the correct graph of -x/3 is greater than or equal to 2 ?
Determining the source and motive of an ad for a health product will help you decide whether the ad is a reliable source or health information
If 3/4 and 12/x are equivalent, what is the value of x?
Write the chemical symbols for three different atoms or atomic cations with 18 electrons.
What is a possible value for the missing term of the geometric sequence? 35, ___, 1260, ...
How do refrigeration and improved transportation affect the von Thunen model of land use?
Analyze the foot of the following word. submit A: Iambic B: trochaic
I need help with number 1 asap plz