alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

jay,alana,evan,and stacey work together to complete a science experiment. the table at the right shows the amount of liquid left in each of their beakers at the
Write the fraction 1/8 as a percent. rounded to the nearest hundredth of a percent where necessary
Can someone please help me
Determine the domain of the function f(x) = 2x - 4 when the range is {0, 12, 20}. Question 11 options: {2, 8, 12} {0, 12, 20} {4, 16, 24} none of these
During this process the nucleus of a cell divides to form two nuclei that are identical to the original cell
10 points!!! Math problem
Alice is two years older than bella. bella has three-quarters the age of alice. how old is alice
It takes you 45 minutes to drive the 30 miles from your house to the mall.how long will it take you to drive the 75 miles to the beach
What was the grandfather clause and what was its purpose?
horror, fantasy, and comedy are all blank of novels