banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

$450 at 1.4% for 3 years
Explain four importance of constitution​
a diameter is 20 feet. identify the length of the radius.
Which molecules are directly used to make a sugar during the Calvin cycle 1. Carbon dioxide, water, NADH 2.water, ATP, NADPH 3. Carbon dioxide, water, NADPH 4.
An electromagnetic wave is generated by:
is 3a + 3B equivalent to 3 (a + 2B) true or false​
What is the probability of flipping a coin 8 times and getting heads 2 times? Round your answer to the nearest tenth of a percent. O A. 27.3% O B. 10.9% O C. 21
alex tried to find the lateral area of the pyramid. FIND HIS ERROR AND CORRECT IT. plz help i wil give brainlist and points
Need help asap with this problem.
Hi can someone PLEASE HELP ME. I asked this question 3 times already and haven't gotten an answer. I give brainliest to whoever answers first. I have about 13 m