tonymartinez5687
tonymartinez5687 tonymartinez5687
  • 03-11-2019
  • Mathematics
contestada

a Grocer mixed nuts worth $4per kilogram with raisins worth $3.25 per kilogram to make 15 kg of a mixture worth $3.60 per kilogram how many kilograms of nuts were used

Respuesta :

BILLYPANDAMAN
BILLYPANDAMAN BILLYPANDAMAN
  • 05-11-2019

Answer: 23 kg of nits

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A 0.060-kg tennis ball, moving with a speed of 5.50m/s , has a head-on collision with a 0.090-kg ball initially moving in the same direction at a speed of 3.40m
Explain three reasons why conducting patent searches is helpful for inventors.
i need help with this one ?
A person walks 25.0° North of East for 3.10 km. How far would she have to walk due north and due east to arrive at the same location?
Please help ASAP! Simplify the expression: 16a^2–3(2–5a)^2−10
What was the reason that the League of Nations had such a weak response to Mussolini’s invasion of Ethiopia?
(5x3 + 3x2 - 5x + 4)
What design goal does the inclusion of helicopters, cars, and hand grenades demonstrate in contemporary Afghan carpets?
You contact Samuel and ask him if he will come clean out your drain line and in exchange you will make him a delicious roast beef dinner. He agrees to the excha
What’s 8x8 This is to test how the app works not serious