marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

What features of the Chinese form of government did the mongols adopt?
write a paragraph for me using these words: art critic and art historian
A wet towel is hanging on a clothesline in the sun. What process does the towel dry by?
How many corners are in a rectangle and how many flat faces
How do I solve this equation? If 3t-7=5t then 6t=a 21b-7c-21d-42
What is a unit of area with dimensions 1unit x 1unit x 1unit= ?
If (x − 2)^2=49, then x could be ?
A punch  recipe calls for 3 pints of orange juice does the recipe How many ounces oof oranges juice does it requirew
What does compris mean in French ???
Hinge Joints-These jointscan only move in one direction, like a door hinge. One bone works against another. Movement is back and forth on one plane.Examples:___