gabriellacrooks35 gabriellacrooks35
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

8 avocados cost $16.what is the cost of the one avocado

Respuesta :

Naee13 Naee13
  • 02-12-2019

Answer:

one avocado cost 2 dollars

Step-by-step explanation:

16 divided by 8 is 2 so therefor one cost $2

Answer Link
sippyside
sippyside sippyside
  • 02-12-2019

Divide 16 by 8.

16 ÷ 8 = 2.

So, one avocado costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

What is the resultant displacement of the two vectors below? Vector 1: 5.0 cm, W Vector 2: 3.0 cm, S A. 4.0 cm, 59 degrees West of the South axis B. 9.7 cm, 3
Which describes a change in a population that helped industrialize the US in the late 1800s
6) In latent heat of condensation, a) latent heat is released to the atmosphere b) latent heat is taken by the water molecule to change phase.
Where is the opposite of −10 located on a number line?
Which economic indicator would be most useful for figuring out how much something you bought today cost 10 years ago? retail sales new housing construct
Quote:Government are instituted among men to secure these rights.. Explain quote. Question: What is the role of government? Explain
How long did the second great awakening last
Can someone help me with where i can get to apply for a scholarship?
What is the coefficient of the term of degree 7 in the polynomial below? 2x^6 + 2 – 4х^2 + 5х^7 – 4x A. 4 B. 6 C. 2 D. 5
Socratic Seminar Discussion Questions – Allegory of the Cave 1. Socrates says, “Consider then what being released from their bonds and cured of their ignorance