kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the probability of picking an s in the word mississippi
which would most interest walt whitman? a. free speech b. hard work c. nature's beauty d. equal rights
If two lines intersect in one point, then exactly one plane contains both lines. Postulate, definition, or theorem?
Can someone please answer. There is only one problem. There is a picture. Thank you!!!
mike and kim invest $14,000 in equipment to print yearbooks for schools. each yearbook costs $7 to print and sells for $35. how many yearbooks must they sell be
which population has grown the least in the last 20 years
A flower bed is in the shape of a triangle, with a base of 15 feet and a height of 9 feet. What is the area of the flower bed?
what is the oxidation number of sodium (na) in pure sodium, na?
what is generally a safe frequency of activity for a workout? (1 point)
what is the first step in solving the quadratic equation x2 = 9/16 ? take the square root of both sides of the equation. add 9/16 to both sides of the equation.