23134 23134
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mason bought 6 loaves of bread and 3 packages of cheese for a total of $27. The cost of a package of cheese is $1.50 more than the cost of a on loaf of bread. What is the combined cost of one loaf of bread and one package of cheese?

Respuesta :

chengmanyi1030 chengmanyi1030
  • 07-01-2020

Answer:

6.50

Step-by-step explanation:

thats what i get

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE !!!!! 1 . What is the value of the sum indicated by the expression ( the bottom is 2k + 2 )
what is 40 percent as a decimal?
8 less than the product of 5 week
When cooked, 85% of the kernels in a bag of microwave popcorn popped. There were 120 kernels of popcorn in the bag. How many kernels popped? A. 102 B. 105 C. 14
6/7 and 18/21 are the ratios equivalent.
Is this an even or odd function? f(x)=5-3x
How would you find the real solution, by using the quadratic formula. x^2-4x+2=0
An analysis of an oxide of nitrogen with a molecular weight of 92.02 amu gave 69.57% oxygen and 30.43% nitrogen. What are the empirical and molecular formulas f
1. Which one of the following items would be most likely to have a list of chapter titles? A. A novel B. A magazine C. An article D. A newspaper
what gas does hydrogen change into as a star becomes hotter