travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

how was japan going down a different paths then China
How do you solve this equation ? 5 + 1 x 10
Which is a warning sign that someone needs the help of a mental health professional?
What goes here in the subtracting promblem?
Which is an example of textual evidence that supports this thesis?
At 9 am, a bird bath contained 7/8 gallon of water. Each hour, 1/16 gallon evaporated. What time was it when 1/4 gallon of water remained?
a lion is stalking an antelope that is running at a speed of 7m/s. At the moment the antelope passes the lion, she gives chase and accelerates at a rate of 5m/s
Guam · Philippines · Puerto Rico All of these territories came under the control of the United States following what conflict?
Jenna has a bag of 4 marbles: 1 red, 1 blue, 1 green, and 1 purple. Make a sample space for Jenna picking two marbles at a time. How many outcomes are there?
find the remainder when 2 power 1990 is divided by 1990