Kenda43 Kenda43
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

50 apple's cost $25. How much would 75 apples cost?

Respuesta :

kenlingdad kenlingdad
  • 05-02-2020

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

(25/50) x 75 = 37.5

$25/50  .... each apple cost $0.5

0.5 x 75 = 37.5

Answer Link

Otras preguntas

Mammalian limbs are adapted for a variety of methods of food gathering. true or false
Hypocrite hysterical do these words have the same meanings
Which sentence uses a verb that agrees with its pronoun subject?  A.Neither of the restaurants delivers to this neighborhood.  B.Are everything in the basket?
40,000 people were killed in what became known as the Reign of Napoleon. a. True b. False
origanal price;0.75 discount;? sale price;015 discount with work i need to know how to find it thanks
20% of 160. Please help ? How to find the percent of it
The term "internment camp" was just another name for a. wartime resort. b. concentration camp. c. summer camp. d. extermination camp.
The _____ tube brings a mature ovum to the uterus. fallopian ovarian Cowper
Sound waves can't travel through A. an elastic material. B. a liquid. (C. a solid.) D. a vacuum. I answered C and it's not correct so i dont know what else it
Colloquialisms are acceptable in a research paper. a. True b. False