slimeboi15 slimeboi15
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

Wendy bought 4 bananas and 2 apples for $1.68. James bought 5 bananas and 3 apples for $2.35.

What is the cost of each banana and each apple? Fill in the missing information in the system of equations that would answer the question.

Ab + 2a = 1.68
5b + 3a = B

What is the value for B?

Respuesta :

lanethebrain714
lanethebrain714 lanethebrain714
  • 02-03-2020

Answer:

1st part

Apples = $.17

Bananas = $.50

2nd part

A = 4

B = 2.35

Answer Link

Otras preguntas

what is a mealworm a worm,an insect or an amphibian
Who is William Shakespeares Great Grandmother on his Mothers side?
3x+3y+6z=9 2x+y+3z=7 x+2y-z=-10 any one know the answer
A particular shade of paint is made by mixing 5 parts red paint with 7 parts blue paint. To make this shade, Shannon mixed 12 quarts of blue paint with 8 quarts
80 is 1/10 of what???do you know
Which of the following correctly defines politics?
four times y to the fourth power
How did the English bill of rights influence the U.S. Constitution?
Maritza remembers her pin because it is the product of consecutive prime numbers that is between 1000 and 1500. What is her pin
Susie ran a race. She ran 5 miles an hour, and the race took her t hours to complete. How long was the race? Write your answer as an expression. ( ) miles