saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

What type of figurative language is “But just like day it came again.”
with this case Write the expression in complete factored form. (9 - 1) - alq - 1) =
Coffee Klatch is an espresso stand in a downtown office building. The average selling price of a cup of coffee is $1.49 and the average variable expense per cup
I need help with this question ASAP
If 15.6 g of hydrate are heated and only 11.7 g of anhydrous salt remain, calculate the % of water lost.
Amy​ Parker, a​ 22-year-old and newly hired marine​ biologist, is quick to admit that she does not plan to keep close tabs on how her​ 401(k) retirement plan wi
Ten years ago, a couple bought a building and moved into its second-floor apartment with their teenage daughter. The couple operated a shoe store on the first f
Compare some of the different mediums artists use to make work. What artistic medium do you see the most often? Have you seen any artwork made with surprising m
13a+9+9b+12a-7b Combine like terms for each expression
Vanadium has two naturally occurring isotopes, 50V with an atomic mass of 49.9472 amu and 51V with an atomic mass of 50.9440. The atomic weight of vanadium is 5