kmooreman kmooreman
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy? - A 3lbs. bag of apples for $2.99 or a 5lbs. bag for $4.99?

Respuesta :

josephnicastro624 josephnicastro624
  • 04-03-2020

IS THERE AN OPTION TO SAY THEY ARE EQUAL IF THERE IS THEN THAT IS THE ANSWER :}

Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Lowery wants to make as many 3-ounce baggies of almonds as she can. She has an open jar of almonds with 10 ounces left. She also has a full 16-ounce jar of
State and Local Governments' Revenue Practice Active In order to gain certain federal funds, states often have to follow specific requirements to actually recei
ANSWER ASAP!! EASY!!​
HELP MEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The berry-picking boxes at Bingo Berry Farm have square bottoms that are 8 centimeters on each side. Kendrick fills his box with raspberries to a height of 6 ce
A car with 16 gallons of gas drives 416 miles until the tank is empty. Write a linear equation that describes the amount of gas left in the car, y, after drivin
The fractions 4/7 and x/21 are equivalent fractions. What is the value of x ?
Sally’s phone ————————— 1) Where’s Sally?
Which question would be helpful to identify a problem-and-solution text structure? A.How are the elements different from each other? B.What details are used to
plantea una ecuacion en una academia de idiomas el numero de personas que estudian frances es la mitad del numero que estudian ingles calcula cuantas personas