jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

Divide 969 by 26. A. 32 r 6 B. 28 r 5 C. 29 r 17 D. 37 r 7
Jews were severely persecuted following the fall of this nation to the German army.
what are supporting ideas?
how is perspiration related to recovery after exercise?
what is one way to appeal to ethos? A. by asserting that there is no other way to look at the issue. B. by showing you are knowledgeable about an issue. C by sh
Which words describe the sets of plays during Shakespeare's day? A. shabby, ugly B. expensive, elaborate C. elegant, graceful D. spare, simple
Why does George Orwell present Animal Farm as a fable? A. to show what a perfect society would be like B. to make a moral point at the end of the story C. to po
In Western Europe, the effects of the Crusades included all of the following except A. encouragement for learning and a broader view of the world. B. a w
On a particular day, the wind added 2 miles per hour to Jaime's rate when she was rowing with the wind and subtracted 2 miles per hour from her rate on her retu
What unique view of democracy did Franklin express? Select one: a. That all land owning males could vote b. That a republican form of government could replace m