firesquad3990 firesquad3990
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ariel and ber friends purchased some drinks and pizza slices at the snack bar each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

katie6680
katie6680 katie6680
  • 04-03-2020

Answer:

5 peices of pizza for $4 each

and 4 drinks for $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A pH of 2 indicates a(n) _____.
What is the five part definition for an object to be considered a mineral
The rulers of Italy before the Romans were the _____.
Explain how to use the combine place values strategy to find 223-119
Which sentence contains a prepositional phrase? A. Running all the way, he got there early. B. With the proper help, they'll complete the project early. (C. The
Who was extremely beautiful, but vain and cruel, and fell in love with his own reflection? a. Hermes b. Zeus c. Narcisus d. Echo
if the mass is 180g and the volume is 90g what is the density
order from greatest to least 37/10 3 2/5 3 1/4
80% of what number is 94
A tortoise is walking in the desert. It walks 6.4 meters in 4 minutes. What is its speed?