ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

What is the amount of heat, in calories, given off from a 5 g piece of aluminum when it cools from 80°C to 20°C? The specific heat capacity of aluminum is 0.215
This is texas history I need answers.Which of the following best describes the relationship between Alonso Álvarez de Pineda and Cabeza de Vaca? (TEK 7.2B)A- Bo
the tallest building in franklin is two -third the highest of the tallest building in mayville. if the tallest building in mayville is 8013/16feet, find the hih
Leon throws a ball off a cliff. The graph represents a relation that models the ball’s height, h, in feet over time, t, in seconds. What is the domain? {t| 0 ≤
Define quality of life​
In your own words, describe what geography is all about. Write a short paragraph that explains what it means to study geography. Give two examples of things you
what is lasso tool write the name of any modelling and animation software​
trigonometric functions: what is the value of x?
Please help me, I’ll give brainliest
Solve and round to the correct number of significant figures: 129 ÷ 29.20