20klegge3
20klegge3 20klegge3
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

BRAINLIEST ASAP!! Answer number 5.

BRAINLIEST ASAP Answer number 5 class=

Respuesta :

elliottou
elliottou elliottou
  • 01-04-2020

Answer:

$8.20

Step-by-step explanation:

2x = 2.05

x is one apple

since we are looking for 8 apples, we can multiply the cost of 2 apples by 4

2.05 X 4 = 8.20

Answer Link
sszet7250
sszet7250 sszet7250
  • 01-04-2020

Answer:

$8.20

Step-by-step explanation:

To find out how much more we divide first:

8/2=4

Multiply price by 4:

$2.05 times 4=$8.20

i hope this helps u

pls give a brainliest and a thx

also...can u help me maybe? thx in advance :)

Answer Link

Otras preguntas

Why is capitalism called a free - market economy?
How are the branches of life science related
what is 3.1 as a mixed fraction in simplest form
Find the factor of 19
What sparked off Shays''s Rebellion? unemployment high taxes and foreclosures currency devaluation high farm tariffs
What is a society ruled by religous leaders called?
a ball bounces back .6 of its height on every bounce. if a ball dropped from 200 feet, how high does it bounce on the fifth bounce.
what reminded michael palin of a slice of melon
What is the definition of a map legend
How d you write 0.32 as a mixed number in simplest for