alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

Lily has $18. Matt has twice as much of a third of the amount that Lily has, and Carolyn has $23 more than Matt has. How much money does Carolyn have? $
If u play adopt me in rob lox and u got good pets tell wat pets u got
Someone pls help tysm if you do!! Im new to this :D
Plz hurry im timed What was the Eisenhower doctrine????
i know this is random but i legit want a flat earther to legit tell me why its flat like I cant apprehend why they believe it like for real I always thought fla
convert 0.75 m cubed to ml​
2. You decide to vest $100 into a savings account with an interest rate of 2% annually in 2015. The amount of money in your savings account in a given year can
If A=D and C=F, which additional statement does NOT alloy you to conclude that ABC=DEF
John buys a bag containing 3 pounds of flour. He uses 12 ounces of the flour for a craft project. How much flour is left in the bag? PLEASE ASAP
y=x2+3x-2 -17/4 what is the range and domain