Mayaking9
Mayaking9 Mayaking9
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost

Respuesta :

lanethebrain714
lanethebrain714 lanethebrain714
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

8.76 / 12 = .73

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Since dozen is known to 12

And Sherry bought a dozen (12) of daisies for $8.76

So we are to determine the amount Sherry bought 1

So let's solve

12 daisies = $8.76

1 daisy = $s

So let's cross multiply

12s=8.76

Let's make sure the subject of formula by dividing both sides by 12

s=8.76/12

s=0.73

So each of the daisy cost $0.73

Answer Link

Otras preguntas

How many protons are in an Fe2+ ion?
Explain how showing fractions with models and a number line are alike and different
Which of these was the basic idea of the New Deal?
Although there are no glacier in florida, how have glaciers affected Florida?
Why were the Vietcong so successful against the United States?
Strength training improves the strength of muscles alone. a. True b. False
To recycle resources you must
when two forces act in opposite directions the object will accelerate in the same direction as the BLANK force
the goalie is blocking the ball from the net. What is his role on the team?
a large bailout os savings and loans institutions became necessary in 1990 when it was discovered that nearly 2000 of them were insolvent and facing closure. o