jnagel
jnagel jnagel
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each. The total cost was $20.99.

Write an equation to find the number of roses purchased. Use r to represent the number of roses. You do not need to solve the equation.

Respuesta :

ramishthecoolguay23 ramishthecoolguay23
  • 04-05-2020

Answer:

5.99 + 1.25r = 20.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An OTC drug label indicates that adults with cold symptoms should take two teaspoons of the medicine every four hours. The frequency of this dosing schedule is
How do you Solve 9/11 + 3/4
How did Vietnam become a single communist nation
Help I need help with questions 3 and 4 it is in French and its ki
What is the value of x?
Two examples of energy transformations are a lamp and a fire. The energy transformations are similar because they both A.begin with chemical energy. B.begi
explain how Goa merged in Indian citizens ​
Complete the following sentence. After you have determined the purpose of your speech, the next step is to ______ limit your subject. outline your speech. se
Any that can help I would appreciate it
If you were to invade Africa, which countries should you take your over