justme0702141 justme0702141
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

William bought 6 apples for $1.98. How much will 20 apples cost?

Respuesta :

3007862
3007862 3007862
  • 01-06-2020

Answer:

If 6 apples cost $1.98 then 20 apples cost

Step-by-step explanation:

First you want to find the unit rate so divide both numbers

so the answer is 3

Answer Link
hudson2345 hudson2345
  • 01-06-2020

Answer:

$6.60

Step-by-step explanation:

6 apples=$1.98

So, 6 times 3= 18 apples

That means you also have too multiply the price by 3 and 1.98 times 3=5.94

now you have 18 of the 20 apples

for the last two, simply divide 1.98 by three which= $.66

then add $.66 to $5.94 and get $6.60

Answer Link

Otras preguntas

The "Leo Frank case" is MOST associated with which of these?
PLS PLS PLS PLS HELP ME OR ELSE I WILL GO TO BOARDING SCHOOL IF I FAIL THIS CLASS SO PLSS HELP ME!
The Diary of Anne Frank would be considered a primary source. Group of answer choices B) False A) True
I don't understand quite how to do this one I don't know what angle I have to simplify I did it all together still I don't get it. If you answer this please sho
I need help 1-6 please help me out it’s due tomorrow I’ll really appreciate that…
what does the Big Bang theory tell us about space?
Please I Really Struggling
how are maps used meaning
What strengths and weaknesses would you bring to a career in nursing?
Which term is defined as the fundamental particles of protons and neutrons?.