hannasteele hannasteele
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A 7 kg ham costs $19/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

nuuk nuuk
  • 07-06-2020

Answer: [tex]\$8.62/\text{Pound}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

There is [tex]7\ kg[/tex] of ham available which costs

cost[tex]=\$\ 19/kg[/tex]

i.e.

[tex]1\ kg\ \text{costs}\ \$19[/tex]

and we know

[tex]1\ kg=2.204\ \text{pound}[/tex]

So, [tex]2.204\ \text{Pound costs}\ \$19[/tex]

thus [tex]1\ \text{Pound costs}\ \dfrac{19}{2.204}=\$8.62/\text{Pound}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A ladder is leaning up against the side of a house. Use two points to find the slope of the ladder. Then verify that the slope is the same at a different locati
find the length of x when you have 35 and 12
When a molecule moves through the cell membrane by facilitated diffusion, what must it move through?​
Please Help me figure out this equation! If I fail I will be depressed because I did this assignment at least 6 times. y=_x+_
After inhaling a secret substance, john displays more empathy and is more trusting of others. It is likely that the secret substance contained.
What is the central idea of "Life in Colonial America?"
can u show the step and thanks
Simplify the expression: 2d+11x4
answer the screenshot correctly for a thanks, 5 stars, brainliest, and 5 points!!:)
The table shows the time it takes jessica to make rubber band bracelets using a loom. Based on the table how many bracelets can jessica make in 4.5 hours