terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

Diseases tend to spread according to the exponential growth model. In the early days of AIDS, the growth factor (i.e. common ratio; growth multiplier) was aroun
solve the equation 7m^2-4m+1=0. fully simplify all answers, including non-real solutions m=
Show work, can someone help me out having trouble with this problem
which statement is correct?
How does Eleanor’s age and fragility affect the speaker’s relationship with her?
write equation of the log base of 3​
problems associated with the use of modern telecommunication faciliyies​
What is the simplified form of √ 144x36?
Find the vertex and focus of the parabola: x² + 14x-8y + 65 = 0 I can’t figure this out!!!
Which equation represents an exponential function with the initial value of 500?