JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

Fernando vendió 2,000 pollos a diferentes precios: 45% lo vendió a $10.00 cada uno y 55% a $8.00 cada uno. si obtuvo una ganancia de $2,670.00, ¿cuál es el porc
Select the two ways words may be arranged in a thesaurus. index alphabet definition pronunciation
What are some ways to remember postulates in geometry?
List four functions of a graph.
Looking at this skier. If ht travels from point A to point B, then turns around and stops at point C, what is her total displacement? A:180 m B:320 m C:100 m D
Which commodity of the new world where the French very interested in ? A cotton B lumber C fur
Sadi Carnot came up with a hypothetical heat engine that had the maximum possible efficiency. What discovery did Carnot make that helped him recognize how to cr
The hindu god who was the teacher of the world was
Write an expression equivalent to the following: 4x + 20 b. 1/5x + 10
Leccion 9 contextos label the following terms as estado civil, fiesta or estapa de la vida