Seudónimo Seudónimo
  • 04-07-2020
  • Mathematics
contestada

help me :( ill give u brainly! :)

help me ill give u brainly class=

Respuesta :

caranosor caranosor
  • 04-07-2020

Answer:

6.61387 stones

Step-by-step explanation:

Answer Link
mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 04-07-2020

Answer:

6.6 stones

Step-by-step explanation:

1 kg= 2.2 pounds

1 stone =14 pounds ⇒ 1 pound= 1/14 stone

42 kg= 42*2.2 pounds= 92.4 pounds  

92.4 pounds = 92.4 * 1/14 stone= 6.6 stones

Answer Link

Otras preguntas

_________ gold is very valuable, gold mining will not stop any time soon despite the fact that it is a lot of work and can lead to pollution.
is the graph a piecewise function? why or why not?​
The ratio of boys to girls in a class is 7:5. There are 36 students in the class. How many students are girls?
Help please!!!!!!!!!!!
1 point "rancis heard that a car stereo system was on sale for 30% off. If the sale price was $57.75, what was the original price of the stereo? TE T
During a recent election for state government, a bill was voted on. 40% of the state voted no and 60% of the state voted yes. In a local town, a sample of 60 in
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,what is -4(-5)
Macy's is having a one day 35% off special. If Sarah bought $124 worth of items, what is the discount off her purchases that she got?
the school is able to buy 6 boxes of candy bars for $136.80. each box contains 24 candy boxs. what is the cost per candy box
4(x+1)+x=5(x-1)+9 a- x= b. no solution c. all numbers are answers