ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

8:3 and 5:2 equivalent
Two blocks are connected by a string over a pulley. The hanging block has a mass of 8-kg and the one on the plane has a mass of m2. If the coefficient of static
Which four excerpts from the poem a political reverle by mercy Otis Warren imply that America was an oppressed and exploited nation
differentiate between primary and secondary socilazation​
dalia has 15 more stuffed animals then tori. tori has 28 stuffed animals. how many stuff animals does dalia have helpppp
what is the basis of classification of element in the modern periodic table?​
Please help I would really appreciate it
can anyone help me with this?​
Which of the following best describes the proper use of a “Works Cited” page? A. A Works Cited page is not needed if you paraphrase your research B. A Works Ci
How can you get a free digital certificate?