chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Find the mean of the data. Round your answer to the nearest tenth. 15,5,8,12,5,9,4,10,2,11
Do you believe that Southern states had the right to declareindependence from the United States? Why or why not?​
Word choice in poetry is important in creating an
Are the ratios of free throws made to free throws attempted by the rockets and by the turbos equivalent?
There are three car salespeople at the local car dealership. The table below shows how many cars each salesperson has sold. Help please
Milly measured a cereal box it was 2inches wide six inches long and three inches what is the volume
Find the measure of ∠G
what are the prime factors of 117?
Which of the following is an INCORRECT statement regarding silence as​ misrepresentation? a. Silence can constitute misrepresentation if there is a fiduciary
The financial statements for Castile Products, Inc., are given below: Castile Products, Inc. Balance Sheet December 31 Assets Current assets: