dailynnwhite dailynnwhite
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

The table below shows the price, in dollars, for the number of Rose's indicated. ​

The table below shows the price in dollars for the number of Roses indicated class=

Respuesta :

ishadai
ishadai ishadai
  • 03-09-2020

Answer:

1. The relationship is proportional.

2. The cost for 30 roses is 90 dollars.

Step-by-step explanation:

1. The price (y) divided by the number of roses (x) equals 3, no matter what section in the table you try it on; y/x = 3. This means that the relationship is proportional.

Another way to explain this is x * 3 = y. For example, 3 roses * $3 = $9

2. We know that one rose costs $3. So you can multiply:

30 roses * $3 = $90

Answer Link

Otras preguntas

How many feet does 1 mile equal?
All the factors of 42 and 38. Thanks :)!
With more than ____ predefined color schemes, Word provides a simple way to select colors that work well together. (Points : 2) 15 20 30 40
frozen vs snow queen can someone g list differences?
Which type of links are reside on pages that do not belong to your domain? a. external b. internal c. internal/external d. none of these
6k squared -kl 4l squared
A gym membership costs $25 to join and $14 each month. write and use an algebraic expression to find the cost of the gym membership for 6 months.
The ratio of Zimba's current weight to his weight 3 years ago is 5 to 4. In pounds, what did Zimba weigh 3 years ago if he has gained 3.5 pounds since then?
what is the prime number ot 35,69,89,90
Solve for z. z−4/9−1/3=5/9