keflores
keflores keflores
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 555 ounces of raisins for \$4$4dollar sign, 4. How much do raisins cost per ounce?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-09-2020

Answer:

$0.80/oz

Step-by-step explanation:

$4 for 5 ounces

unit cost = price/weight = $4/(5 oz.) = $0.80/oz

Answer Link
isabellabarbato
isabellabarbato isabellabarbato
  • 18-01-2022

Answer:

$00.80 and 1.15 ounces

Step-by-step explanation:

khan said so hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

A Train travels at a constant rate of 45 miles per hour. What is the distance,d,in miles,that the train travels in (t) hours ?
An eraser and five pencils cost $1.20 If the eraser costs $.45 how much does each pencil cost?
An equation for estimating the speed of a tsunami is s=3.1√d where d is the depth of the ocean in meters and s is the speed in meters per second. Find the depth
what does the word "nevermore" mean in the raven? A.) Internal Rhyme B.) Alliteration C.) A refrain D.) Paradise
Kendra just bought a new house and needs to buy new sod for her backyard. If the dimentions of her yard are 24.6 feet by 14,78 feet, what is the area of her yar
What number has 5 that red presents a value ten times greater than the value represents by the 5 in 41253
please help me 16226.25 ÷ 60=
The answer with the work please
The most important measure of the size of a river is the a. size of its watershed. b. number of its tributaries. c. width of its mouth. d. volume of its dis
Part of the 1820 Missouri Compromise required that if Missouri was admitted as a slave state, _____ would be admitted as a free state.