lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Wilson is giving his students a vocabulary test tomorrow over all the terms they have learned from this semester. Today, he wants to determine how prepared
Factor 2p^3 + 6p^2 + 3p + 9
Find the value of 2a² + 5b² when a= -6 and b= 2
Angelica uses the point to represent the location of her house and uses the point to represent the location of a gas station. Each unit on the graph represe
signs and symptoms of fecal impaction
Summer rains and bad weather in Europe in the early fourteenth century resulted in _____. famine drought government corruption the plague
What is the multiplicative inverse of -1/9?
What is the dew-point temperature at which cloud formation begin
Select the sentence that contains a clause used to modify the verb. The French girl who wears the yellow leather coat was here about an hour ago. Geoff fell of
louis is a gardener. he plants 3 rose bushes for every 2 lilac bushes. if louis plants 24 rose bushes, how many lilac bushes does he plant?