giannis0106 giannis0106
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

3. Mrs. Smith is making cupcakes for a bake sale at school. If each cupcake costs $1.20, how much
money will she make if she sells 100 cupcakes? Evaluate $1.20 x 100.
A. $0.012
C. $120
B. $0.12
D. $1,200

Respuesta :

jcotton001 jcotton001
  • 01-10-2020

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Given the balanced equation representing a reaction: O2 --> O + O What occurs during this reaction? (1) Energy is absorbed as bonds are brok
What is the approximate height of the average adult in centimeters?
Name one U.S. territory
Given the balanced equation representing a reaction: Al2(SO4)3 +6NaOH ==> 2Al(OH)3 + 3Na2SO4 The mole ratio of NaOH to Al(OH)3 is (1) 1:1 (2) 3:1 (3) 1:3 (
what are the functions of Holloware
A machine with a mechanical advantage of 10 is used to produce an output force of 250 newtons. What input force is applied to this machine
What do we show loyalty to when we say the Pledge of Allegiance?
Name one of the two longest rivers in the United States.
When a sample of a gas is heated in a sealed, rigid container from 200. K to 400. K, the pressure exerted by the gas is (1) decreased by a factor of 2. (2) incr
What is the supreme law of the land?