Zaza2k7
Zaza2k7 Zaza2k7
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 3 pairs of insulated socks costs $17.97. what is the unit price of the pairs of socks?

Respuesta :

Delinaemartinez
Delinaemartinez Delinaemartinez
  • 02-10-2020
$17.97 divided by 3 = $5.99 per pair.
Answer Link

Otras preguntas

one main advantage of CD-ROMs is that
#17 please help I'm so confused.
after 3/4 of a minute a sloth has moved just 3/8 of a foot. what is the sloths speed on feet per minute.
explain how a number and its reciprocal are related
In the Peace Treaty of Paris, England recognized the United States as a new and independent nation. True False
what was the most important factor in making mesopotamia's farmland fertile?
The ratio of shoes sold to sandals was 5:2.If there were 40sandals sold,how many shoes were sold?
How has the airplane changed over time?
Which is greater 6.76 or 6.759
-2=-6x+1 what is the slope intercept form for this question