weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Explain why the equation 12 /x/ + 24=-12 has no solution
Show two ways three peoples can share a 5 segment chewy worm
Which of the following statements is FALSE? A. The Articles of Confederation were weak and allowed the states too much governing power. B. Before the implement
How does the motto E pluribus unum describe the people of the United States?
Great Britain and France gave into Hitler''s demands for territory at the 1938 Munich Conference because __________. the League of Nations refused to take actio
how did economic and political power shift in Europe after the reformation
for each question trent gets correct on each quiz, he earns 5 points. he can also earn an extra 15 bonus points on the quiz. which expression shows the total po
George Washington's government solved some of their economic problems by _____________. (Points : 2) imposing income taxes imposing tariffs taxing paper goods i
What Is 3 Over 4 Plus 7 Over 8 Plus 5 Over 6 ? Please Help
what part of colonial culture does the Gullah dialect reflect