br0231246
br0231246 br0231246
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pound bag costs 1.88 what is the unit rate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-10-2020

Answer:

$0.94 per pound

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, make an equation and simplify it.

2 pounds = $1.88

1 pound = ($1.88 ÷ 2) $0.94

Hence, It costs $0.94 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which state currently has the highest minimum wage? Washington Nevada California
Describe where is the fertile crescent located where mesopotania located
write four numbers that round to 700,000 when rounded to the nearest hundred thousand
what is the unit rate in 49 points in 7 games
antonym for diaspora
what river runs a few miles south mason
when it comes to government Americans value what principles
which is another way to write the number 47
what is the number 8.293 round on the hundredths
Tells more about another noun