Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

A tank hold a volume of 32m3 what is the new volume of an enlarged tank of the scale factor is 5 ?
Please answer 9, 11, 12, 13, 14 Thank you Ancient Egypt picture is above
Which shows the quotient of g and 7?
Which empire has the city of Constantinople ?
Which of the following was accomplished during the Eisenhower years?
The Allied victory in Europe was sealed after the allies beat the nazis at what final German offensive
What limits exist on individual rights? Explain
A student has a mixture of salt (NaCl) and sugar (C12H22O11). To determine the percentage, the student measures out 5.84 grams of the mixture and dissolves this
HELP! sas, aaa, ssa, sss rigid transformation.
What is the distance between the points? Round to the nearest tenth if necessary.