bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The Articles of Confederation provided a strong central government for the United States. The states had very little power. True False
Use mental math. A resort has 380 rooms with space for 6 people. Estimate the greatest number of people who could be in these rooms at the same time. Explain yo
PLEASE HELP ME FAST!The balance in two separate bank accounts grow each month at different rates. The growth rates for both accounts are represented by the func
What is a quarter of 200
In the leadership of both parties in Congress, certain members are responsible for legislative strategy, building support and coalitions for key issues, and inf
What is​ BC ? Enter your answer in the box. Units An isosceles triangle A B C. Side B C is the base. Sides A B and A C are equal. Sides A B and A C are labeled
The minute hand of a clock is 6 inches long and moves from 12 to 1 ​o'clock. How far does the tip of the minute hand​ move? Express your answer in terms of pi
what is x minus 5 equals negative 13​
What is the distance between the points (-4, -4) and (-1,0)? A. 5 B. 1 C. 7 D. -9
PLZ HELP!! I WILL GIV BRAINLIEST!!! The large spaces are for the CORRECT answer. Thank you so much! In economics, the Soviet Union practiced while the United