adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

What did the term bread and circuses refer to during the time of the Roman emperors? A. religious holidays and parades for the religious groups in Rome B. jo
The ____________ is called the breadbasket of Italy
In rabbits, black fur is dominant over white fur. Show the cross of a heterozygous black male with a homozygous white female.
Which are steps taken by the first emperor of a united China to unify the country? Choose all answers that are correct. A. built the Great Wall B. forbade the
the most likely reason why Napoleon could be classified as an enlightened monarch was because
What is 8.83 rounded to?
What is the amazon river used for?
what percent of 64 is 8
The top secret program to develop the atomic bomb was known as a) Operation Overlord b) Operation Torch c) The Manhattan Project d) Operation Barbarossa
An atom of lithium-7 has an equal number of (1) electrons and neutrons (2) electrons and protons (3) positrons and neutrons (4) positrons and protons