jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

HEEEEEEELLLLLLLPPPPPP :(
Of the following, who was not a composer? A. Machaut B. Perotin C. Leonin D. Charlemagne
How was disease helpful to the Europeans in the late 1400’s and early 1500’s
Write the balanced equation for the reaction of solid potassium chlorate decomposing to form solid potassium chloride and oxygen gas.
I don't understand this someone help me please ! :)
Please solve! I will mark brainliest if correct!
Write a speech about a current practice — anything people commonly do in society today
Which dimensions can create more than one triangle? A. Three angles measuring 75°,45°, and 60°. B. 3 sides measuring 7, 10, 12? C. Three angles measuring 40,50,
List all of the physical quantities that affect the value of centripetal force.
Melissa wants to spend no more than $250 on school clothes. She spends $50 on a coat and then wants to buy some sweaters that are on special for $25 each. Solve