acidbvby
acidbvby acidbvby
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

3 candy bars cost $0.99. At this rate, how much do 5 candy bars cost?

Respuesta :

presleydrage
presleydrage presleydrage
  • 05-11-2020

Answer: $1.65

Step-by-step explanation:

you divide 0.99 by 3 and then multiply that by 5 to the 1.65 (example. 0.99/3= 99 * 5 = 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Order the numbers from lowest to highest. a. 12HEX b. 12DEC c. 12OCT a,b,c c,b,a c,a,b a,c,b
write answers in detail
Verify that a²-b² /a+b = (a-b)​
Divide 20 by g. Then, subtract 7. Which of the following expressions matches the statement above? A. 20 ÷ (g - 7) B. 20 ÷ (7 - g) C. 20 ÷ g - 7 D. g ÷
what is radical and how to use it
40 mL 30 mL 20 mL 10 mL 30 mL 20 mL 40 mL These graduated cylinders are the same size and there is the same amount of water in each. If the red 30 mL 20 mL marb
Shylah is picking out a rectangular aquarium for her new fish. The height of aquarium A is half the height of aquarium B. The length of aquarium B is twice the
Health care professionals can be most successful at motivating others to become more physically active when they: • a. demonstrate a physically active lifestyle
Just need the answer quick
When you check your pots and pans in your kitchen you will see that the most of Them are made of stainless steel or Aluminum.​