emilyespinosa237
emilyespinosa237 emilyespinosa237
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit price
(in dollars per ounce).

A 2-pound, 8-ounce loaf of bread for $2.48

$_____per ounce

Respuesta :

Adetunmbiadekunle Adetunmbiadekunle
  • 10-11-2020

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Within a table, the intersection of a row and a column creates a(n) ____. What goes in the blank?
Explain how you can use mental math to compare 7 pounds to 120 ounces.
Why is the intensity of an earthquake strongest in the epicenter
Maritza's car has 16 gallons of gas in the tank. She uses 3/4 of the gas. How many gallons of gas does Maritza use?
Arc AB is congruent to arc CD. What is the length of chord AB? AB= (6m-2) CD=(5m+2)
what is equivalent to 16/81
Nixon had a true interest in international affairs. True False
find the fractional part of 3/5 of 20
How might working in space be different from working on Earth
what would you call the segment that connects the edges of the penny and passes through the center?